Comments

Třída Koťátka 1.11. – 5.11.2021

Co děláme tento týden 1. 11. – 5. 11. 2021

TÉMA – „Když podzim čaruje, přírodu zbarvuje“

Podzim

Podzim si koupil malovánky,

pastelky a barvičky,

bílou míchá na beránky,

hnědou barví zajíčky.

Stromy někde natřel rudě,

jinde celé ze zlata,

vybarvené listí pouští

z větví rovnou do bláta.

Povídáme si:

– Charakteristika podzimu, změny počasí, změny v přírodě

 – Pohádka „Podzimní víla“

– Pohádka „Barevný podzim“

Básničky:

   „Podzim“

„Jak se podzim raduje“

„Přišel podzim do zahrady“

Jak se podzim raduje 

Dovedeš to jako podzim
radovat se z barviček?
Půjčil si je od sluníčka,
a posledních kytiček.

Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři,
ať se dobře kolem dívá,
kdo mi to teď nevěří.

Přišel podzim do zahrady

Přišel podzim do zahrady,
všechny barvy namíchá,
s každým lístkem ví si rady,
barvy na něj nadýchá.

Konec léta je tu, děti,
podzimní už přišel čas,
listí k zemi s větrem letí,
plno zlata je tu zas.

Písničky:

„Letí písnička“

„Podzimní“

34 Básničky, písničky - Podzim ideas in 2021 | básně, zpěvník, předškoláci

LETÍ PÍSNIČKA | Kids songs, Teaching music, Preschool activities

Čteme si:

Podzimní víla

 

V jednom lese, který byl krásně barevný, stála malá dřevěná chaloupka. V té chaloupce bydlela víla, která vypadala takhle: měla kaštanové vlasy a občas je měla světlé, byla velká a měla oranžovo-modré šaty.

Měla moc ráda všechny děti. Když šla lesem nějaká holčička nebo chlapeček, tak víla, jmenovala se Modřenka, otevřela svoje dveře od chaloupky, aby se podívala, kolik je venku hodných dětí. Viděla, jak holčičky a kluci běhají po lese a házejí po sobě červené, žluté a oranžové listí a jak se u toho smějí. Když se chvilku na ně dívala, děti ji z dálky viděly. Moc se jim Modřenka líbila a tak běžely k ní. Modřenka, protože byla hodná, tak se se všemi krásně přivítala a všechny děti postupně pohladila a pozvala je k sobě domů.

Když byli všichni vevnitř, Modřenka ukázala dětem, jak to u ní doma vypadá a potom pozvala všechny ke stolu. Nalila každému čaj na zahřátí a k tomu dětem nabídla buchty s čokoládou. Pak jim popřála dobrou chuť, sedla si na židli a povídala dětem o dřívějším vílím životě, od kdy víly existují, co dělají a co je baví a taky, kolik mají dětí. Dětem se Modřenčino vyprávění moc líbilo a tak, když dojedly buchty a dopily čaj, všechny víle poděkovaly a slíbily, že zase přijdou na návštěvu. Víla Modřenka se s dětmi rozloučila a už se moc těšila, až zase přijdou.

Když byla zase sama, řekla si, že se půjde podívat na svoji zahrádku, která byla na konci lesa a byla plná rozkvetlých vílích kytek. Cestičky mezi nimi byly zaváté listím, takže byly krásně barevné. Modřenka si prohlédla celou zahrádku, na chvilku si sedla do listí a koukala se do dálky na podzimní krajinu. Přitom si krásně odpočinula a nabrala nové vílí sily. Když už se začalo stmívat, Modřenka se koukla na podzimní šedomodrou oblohu a na krásné stromy, na kterých bylo barevné listí, rozloučila se se zahrádkou a šla domů.

Když tam přišla, rozsvítila si vílí lampičku, sedla si ke stolu a začala přemýšlet, co bude dělat o vílí noci. Přemýšlela tak dlouho, až to konečně vymyslela. Modřenka totiž přišla na to, že až bude noc, půjde ven a svolá všechny víly k sobě do dřevěné chaloupky a budou tancovat vílí tance a zpívat vílí písně až do rána.

A jak si vymyslela, tak to taky udělala.

Barevný podzim

Kdysi dávno nemívaly stromy na podzim tak nádherně barevné listy jako dnes. Když se blížila zima, jejich listí zčernalo, uschlo a opadalo. Lesy bývaly ponuré a strašidelné a lidé se do nich báli chodit. O stromy se staral Podzimníček. Byl to malinký mužíček, který by se ti vešel do dlaní. Měl rozcuchané vlasy, zářivě zelené oči, košili a kalhoty ušité z listí a uměl dělat kouzla. Přátelil se s lesními zvířátky a ptáčky, ale mrzelo ho, že nemá žádné jiné kamarády. Každý den, od úsvitu až do soumraku, ho kos Jeník nosil od stromu ke stromu a Podzimníček si s nimi povídal, léčil je, když byly nemocné a dával pozor, aby jim nikdo neubližoval. Ale jednoho dne se stalo něco zvláštního. Byli s Jeníkem právě uprostřed lesa, kde bylo největší šero, když zaslechli něčí pláč. Jeník slétl dolů pod koruny stromů a tam, na malé mýtině uviděli sedět a plakat vílu. Byla to ještě taková vílí holčička v stříbřitě šedých šatech, jemných jako pavučinka. Měla dlouhé rudé vlasy, které se jí vlnily až do pasu. Jeník s Podzimníčkem na zádech přilétl až k ní a zlehka dosedl na její kolena. Víla sebou polekaně trhla, ale když uviděla černého kosa a vedle něj malého usmívajícího se mužíčka, přestala plakat a nastavila mužíčkovi svou bledou dlaň. Podzimníček jí nebojácně vlezl na ruku. Víla ho opatrně pozvedla a zvědavě si ho prohlížela velkýma modrýma očima. “Kdopak jsi, človíčku?” zeptala se zvonivým hláskem. “Podzimníček” řekl a lehce se uklonil. “A kdo jsi ty?” optal se jí na oplátku. “Já jsem Salvinka,” odpověděla. “A pročpak pláčeš, Salvinko?” vyzvídal Podzimníček. “Ztratila jsem se a teď se nemůžu vrátit domů. Maminka už bude mít jistě strach,” vzlykla dívenka tiše. Podzimníček se na ni povzbudivě usmál. “Neboj se, když mi řekneš, kde bydlíš, zavedu tě tam. Znám celý les. “Vážně? Bydlíme v borovém hájku,” řekla Salvinka. “To je jen kousek odtud, budeme tam za chvilku,” odvětil Podzimníček. Netrvalo dlouho a Salvinka s Podzimníčkem v dlaních a Jeníkem na rameni vcházeli do borového hájku. Podzimníček celou cestu vyprávěl Salvince o stromech a zvířátcích v lese. Salvinka se s ním jen nerada loučila, stejně jako on s ní. “Můžeš za mnou kdykoli přijít,” řekl s nadějí v hlase. Salvinka znovu posmutněla a sklonila hlavu. “Maminka mi to asi nedovolí. Nikdo z nás teď do lesa nechodí, je takový strašidelný,” přiznala. Podzimníčkovi se nechtělo odejít ze zeleného borového hájku, kde Salvinka žila. Najednou si připadal tak moc osamělý, i les se mu zdál ještě temnější a smutnější než obvykle. Celou cestu domů přemýšlel o tom, jak to udělat, aby za ním mohla Salvinka přijít. Ten večer nemohl dlouho usnout. Ale když se brzy ráno probudil, už věděl, jak udělat les krásnějším. Poprosil o pomoc všechna zvířátka a společně celý den chodili po lukách a polích a hledali barevné věci. Večer měli na mýtině hromadu hnědých kaštanů, červených jeřabin, žlutých hrušek a spoustu dalších plodů nejrůznějších odstínů. Podzimníček kouzlem uzavřel barvy do ořechových skořápek. Druhý den ráno svolal kos Jeník všechny svoje příbuzné a kamarády. Každý z nich vzal jeden oříšek a vyletěl s ním vysoko nad koruny stromů. Tam všechny skořápky popraskaly a barvy se z nich vysypaly na černé listí. A najednou už les nebyl smutný a ponurý. I sluníčko zvědavě vykouklo zpoza šedivých mraků a jeho paprsky rozzářily barevné listí. Zvířátka se radovala, ptáčci vesele štěbetali a Podzimníček se spokojeně usmíval. Brzy poté se do lesa vrátily víly. Salvinka nadšeně přiběhla za Podzimníčkem. “To je nádhera, Podzimníčku. Jak jsi to dokázal?” ptala se ohromeně. “Trocha kouzel a velká pomoc od mých kamarádů,” řekl a usmál se na ni. Salvinka mu úsměv oplatila a začala tančit stejně jako její maminka a sestry. Toho dne se víly znovu usadily v lese a Podzimníček se tak už nikdy necítil osamělý. Od té doby se listí stromů každý podzim zbarví nejkrásnějšími odstíny žluté, červené a hnědé na památku přátelství Podzimníčka a Salvinky.

Pracovní listy:

„Najdi listy“ – zrakové vnímání

„Listy“ – vyhledávání stejného tvaru

„Spočítej listy“ – počítání v řadě 1 – 10

AKTUALITY MŠ KLADNO, MŠ DUBÍ, MŠ DŘÍŇ

Pracovní listy Motýlci : ZŠ a MŠ Jarošov nad Nežárkou

Malujeme:

„Podzim maluje“ – zapouštění barev do mokrého podkladu

„Podzimní stromy“ – lepení listů, otiskování

Výsledek obrázku pro výtvarka podzim | Actividades de otoño, Actividades, Libros de fieltro

Podzimní šablony - strom - Předškoláci - omalovánky, pracovní listy » Předškoláci - omalovánky, pracovní listy

Snová krajina • Lubomír Šára: Málotřídní škola - přípravy na vyučování

Vyrábíme:

„Podzimní víla“ – koláž z listí

„Podzimní prostírání“ – otiskování listů, frotáž

Tvořeníčko - listová fantazie - VašeDěti.cz

Otisky listů | RucniPrace.cz

Testujeme všestrannou pastelku Stabilo - Frotáž | Agátin svět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *